Wymagania techniczne

Parametry łącza internetowego

W przypadku korzystanie z telefonii VoIP istotna jest prędkość transferu posiadanego łącza internetowego oraz jego stabilność. Prędkość pobierania/wysyłania wyrażana jest najczęściej w megabitach na sekundę(Mb/s). Najczęściej oferowane łącza od operatorów telekomunikacyjnych posiadają dobre parametry pobierania. Natomiast w przypadku telefonii VoIP korzystającej z tego samego kanału co inne urządzenia w sieci istotnym parametrem pozostaje dostępna prędkość wysyłania. W tym przypadku aby uniknąć problemów z jakością połączeń VoIP należy zadbać aby łącza posiadały także dobre parametry prędkości wysyłania danych.
Poza problemami z prędkością ważna jest także jego jakość. Chodzi tutaj o zjawisko jitter(czyli zmienne prędkości połączenia), opóźnienie i utrata pakietów danych. Opóźnienia(tzw. delay) dostarczania pakietów do naszego serwera nie powinno przekraczać 100ms, a różnica(jitter) między poszczególnymi pakietami nie powinna być większa niż 50ms.

Parametry urządzeń VoIP

Dla poprawnego działania usługi połączeń w ramach naszej platformy każde urządzenie VoIP powinno obsługiwać protokół SIP.  Połączenie internetowe VoIP dla sygnalizacji i transmisji danych w sieci foneo potrzebuje około 100 kb/s w obie strony. Parametry jakościowe łącza internetowego powinny spełniać powyższe kryteria.

Router brzegowy za jakim znajdują się podłączane do naszej sieci urządzenia VoIP powinien mieć otwarte porty:

  1. SIP 5060(udp, tcp)
  2. RTP z zakresu 1024-20001(udp)

Urządzenia klienckie powinny używać kodeka audio: G.711u , G711A lub G722.